Międzynarodowy Dzień Publicznego Dziergania 2013

 

Słyszeliście kiedyś o World Wide Knit in Public Day? To największy na świecie event poświęcony dzierganiu! Ta akcja, zorganizowana po raz pierwszy w 2005 roku, ma na celu propagowanie robienia na drutach i szydełkowania oraz aktywizowanie rękodzielników. Co roku setki zapaleńców z całego świata tworzą wydarzenia robótkowe (tzw. KIP-y [1]) i namawiają tysiące innych do wspólnych zabaw z włóczką.

Mimo iż Międzynarodowy Dzień Publicznego Dziergania wyznaczony jest zawsze na drugą sobotę czerwca jego obchody trwają zwykle ponad tydzień (w tym roku jest to 8-16 czerwca!), by jak najwięcej osób mogło w nich uczestniczyć. Wydarzenia, organizowane w parkach, na skwerach, w knajpach, szkołach i dziesiątkach innych miejsc, są w całości tworzone przez ochotników i mają charakter publiczny. Są otwarte zarówno dla tych, którzy potrafią się posługiwać drutami i/lub szydełkiem, jak i tych, którzy chcieliby się tego nauczyć. Wszak włóczkowa społeczność słynie z tego, że lubi zarażać innych swoją miłością do rękodzieła!
Amerykanka Danielle Landes [2], pomysłodawczyni World Wide Knit in Public Day, organizując to wielkie święto włóczki po raz pierwszy, chciała pokazać opiniii publicznej jak wielu jest na świecie dziergających i jak zróżnicowaną są grupą. Eventy miały również integrować mieszkających po sąsiedzku dziewiarzy i grupy rękodzielnicze. Zaczęło się skromnie. Podczas pierwszej edycji na całym świecie było około 20 KIP-ów, za to 2 lata później już prawie 10 razy więcej. Największą liczbę spotkań w Międzynarodowy Dzień Publicznego Dziergania odnotowano w 2008 roku, kiedy dziergało aż 800 grup [3]!
Dobrze wiecie, że nie ruszam się z domu bez mojego mobilnego warsztatu i jak wielką jestem miłośniczką dziergania w najdziwniejszych miejscach. Nigdy nie miałam jednak okazji oficjalnie uczestniczyć w Międzynarodowym Dniu Publicznego Dziergania, bo nikt nigdy mnie na żaden KIP nie zaprosił… Chlip… Nie, proszę, przestańcie mnie pocieszać! Nie zaprosił, bo nie miał na co! Włóczkowych eventów na Knit in Public Day organizowanych przez polską społeczność rękodzielniczą po prostu nie ma!
Pamiętam, że zeszłoroczną edycję spędziłam z moimi włóczkami w Paradox Cafe marudząc na czym ten drutowo-szydełkowy świat stoi, a w tym roku postanowiłam wziąć byka za rogi i zorganizować coś samodzielnie.
A zatem jest akcja!!!

W sobotę 15 czerwca (12:00-16:00) spotykam się z wami na Polu Mokotowskim! Weźcie ze sobą druty, szydełka, swoje robótki i włóczki. Zabierzcie też koce i kosze piknikowe. Zaproście rodziny i znajomych! Jeśli nie potrafią dziergać to przecież bez problemu ich nauczymy. 🙂

A co jeśli będzie padać? Mam nadzieję, że nas to nie czeka, ale w razie gdyby zaklinanie pogody i grożenie jej ostrym drutem nie pomogło mam w głowie całkiem przyjazny plan awaryjny. 🙂

Wszystkie szczegóły, dokładne namiary znajdziecie na stronie eventu na Facebook’u: https://www.facebook.com/events/587210484643070/?ref=22.
Cała akcja organizowana jest w ramach Art Bombers Warsaw. 🙂
Do zobaczenia!!!

Oficjalny formularz rejestracyjny aeR-owego eventu na WWKIPD. Nasz KIP ma numer 567. 😀
Regionalne znaczki WWKIPD.
[1] Nazwa KIP, co dosyć łatwo się domyślić, jest skrótem od knit in public.
[2] Danielle była główną organizatorką World Wide Knit in Public Day do 2011. Od 2 lat na czele projektu zastąpiła ją Dunka Astrid Salling.
[3] To dane ze strony organizatora. Wysłałam do nich maila z zapytaniem ile było KIP-ów w latach 2010-2012, ale jeszcze nie otrzymałam odpowiedzi.

2 Comments

  1. Ooo. Sesję? Jaką sesję? 🙂

  2. Bardzo fajny pomysł! Nie dołączę, bo robimy wtedy dwudniową sesję foto, ale idea cudna!

Zostaw po sobie ślad. Uwielbiam czytać komentarze!