The Fiber Factor

Kiedy na początku lutego Vogue Knitting opublikował na swoim fanpage’u na Facebook’u informację o konkursie dla projektantów dzianiny organizowanym przez Skacel od razu chciałam wziąć udział w eliminacjach.

Rywalizacja ze wspaniałymi artystami, nowe wyzwania i darmowe włóczki oraz druty na każdym etapie konkursu potrafią rozpalić wyobraźnię! Zanim wysłałałam swoje zgłoszenie do The Fiber Factor moje plany konkursowe pokrzyżował regulamin, niegościnny dla projektantów spoza USA. Zrobiło mi się trochę przykro, ale to, że nie mogę w pełni brać udziału nie znaczy, że nie mogę oglądać!
The Fiber Factor w pigułce
 
Eliminacje (6.02-24.03.2013)
Każdy zgłaszający musiał wypełnić aplikację, wysłać prezentację video i dokładny opis trzech swoich najlepszych projektów.
Etap I (8.04-31.10.2013)
12 uczestników wybranych w eliminacjach i 6 od dwu- do czterotygodniowych zadań dziewiarskich.
Każdy z projektantów oprócz przygotowania projektu i wydziergania robótki ma kręcić filmiki i robić zdjęcia pokazujące cały proces twórczy.
Etap II (1.11-31.12.2013)
3 najlepszych uczestników etapu pierwszego w kilkumiesięcznym zadaniu finałowym.
Wyniki i nagrody
  • Wszystkie włóczki i druty, które będą potrzebne przy zadaniach mają być dostarczone uczestnikom przez organizatora (przy niektórych zadaniach projektanci będą mogli wybierać materiały spośród kilku/kilkunastu dostępnych, przy innych stworzyć dobry projekt dokładnie z tego co dostaną). Zwycięzcy poszczególnych zadań mają otrzymać po 500 dolarów.
  • Nagrodą główną jest 5-dniowa wycieczka do Niemiec (m.in. do fabryki drutów i akcesoriów dziewiarskich ADDI). Poza tym oczywiście sława i chwała. 😉 Zwycięzca ma być ogłoszony w styczniu 2014.
  • Listę sędziów możecie przejrzeć na stronie konkursu i jest naprawdę imponująca: redaktorzy i dyrektorzy kreatywni najlepszych czasopism o dzierganiu, autorzy książek, świetni projektanci. Sama śmietanka!

Dwunastu wspaniałych

Wczoraj na stronie The Fiber Factor pojawił się filmik przedstawiający najciekawszych projektantów, którzy brali udział w eliminacjach oraz wybraną dwunastkę.
Bardzo jestem ciekawa czym te dziesięć projektantek i dwóch projektantów (tak, dobrze widzieliście, do dwunastki dostało się dwóch panów) przekonało jurorów. Filmik przedstawiający półfinałową dwunastkę zawiera tylko fragmenty prezentacji, które wygrały eliminacje i choć było to zapowiadane, do tej pory nie zostały one opublikowane w całości. Może to się jeszcze zmieni, ale póki co nie mam jeszcze swoich faworytów.
Organizator zapowiada, że wszystkie filmiki i zdjęcia przygotowywane przez uczestników podczas opracowywania zadań konkursowych mają być regularnie zamieszczane na stronie www.TheFiberFactor.com i kanale konkursu na YouTube’ie a widzowie będą mogli głosować na swoich ulubieńców oraz podpinać do każdego zadania swoje własne projekty. Może ja się zdecyduję i poudaję, że biorę udział w konkursie? Zobaczymy, zobaczymy… 🙂

Knit your life

Dziś w nocy czasu polskiego zostało ogłoszone pierwsze zadanie konkursowe. “Knit your life” (“Wydziergaj swoje życie”), bo tak brzmi jego nazwa, ma pokazać jurorom kim naprawdę są projektanci. W przygotowanych projektach finałowa dwunastka ma przedstawić siebie, swoje doświadczenia, uczucia, plany… Interpretacja słów “Knit your life” może być dowolna, podobnie jak wybrany rodzaj robótki. Może to być sweter, szal, skarpetki… cokolwiek. Ważne, by dzianina była wykonana przynajmniej w 80% na drutach [1] i z wybranych przez organizatorów włóczek [2], których wartość nie przekroczy 200 dolarów.
Dodatkowo jeśli uczestnicy zdecydują się na zaprojektowanie swetrów muszą być one wydziergane w odpowiednich rozmiarach – 36 dla kobiet i 40-42 dla mężczyzn [3].
W ocenie projektów sędziowie będą brali następujące czynniki:
1. Inspiracja – gotowa robótka musi w jasny sposób obrazować hasło “Knit your life”.
2. Jakość wykonania.
3. Kreatywność.
4. Tworzenie trendów i “want to knit it factor”, czyli czy ludzie będą chcieli coś takiego wydziergać.
Kalendarium pierwszego zadania:
– 8 luty – ogłoszenie zadania konkursowego i przekazanie uczestnikom próbek włóczek
– 10 luty – ostatni termin wysyłania zamówień na włóczki
– 11 luty – dostawa włóczek i oficjalny początek dziergania
– 1 maj – koniec zadania
– początek maja – ogłoszenie zwycięzcy
Knitting my life

Przyznam, że pierwsze zadanie mnie nie zaskoczyło. Spodziewałam się, że organizatorzy wymyślą taki temat, by zarówno oni, jak i widzowie The Fiber Factor mogli lepiej poznać półfinalistów, ale co innego się domyślać, a co innego zobaczyć to czarno na białym. Nie wiem czy chciałabym być teraz w skórze uczestników. No dobrze, chciałabym (widzieliście te włóczki do wyboru i zestawy drutów ADDI? ♥), ale nie zazdroszczę im zawężania swoich inspiracji i prób zmieszczenia całego życia w jednej dzianinie. Choć próbowanie może być całkiem niezłą zabawą. 🙂

[1] Projektanci dostali do wyboru HiKoo Cobaso, Schoppel Laceball 100, Schoppel Leinen Los, Schoppel Zauberwolle, Schulana Kid Seta, Schulana Milford, Schulana Piumino, Schulana Sumerino, Zitron Filisilk, Zitron Finest Royal Alpaca i Zitron Patina. W dniu ogłoszenia zadania uczestnicy mają otrzymać po jednym motku każdej włóczki oraz próbnik z kolorami, by zapoznać się z materiałami i wybrać najlepszy dla swojego projektu.

[2] W 20% robótka może być wykonana za pomocą innych technik, np. na szydełku.
[3] Jurorzy tłumaczą ten fakt wymaganiami rynku i rozmiarami modelek/modeli w większości branżowych czasopism.

2 Comments

  1. Już nie mogę się doczekać pierwszych zdjęć i filmików przesyłanych przez szczęśliwą dwunastkę. Sama się zastanawiam nad pierwszym zadaniem i nie wiem jak je ugryźć. 😉

    Swoją drogą "włóczkowiec" i "niewłóczkowiec" – fajnie to brzmi. Trochę jak pasożyt, ale i tak fajnie. 😛

  2. Wow, ten konkurs brzmi profesjonalnie i ekscytująco nawet dla niewłóczkowca. 🙂

Zostaw po sobie ślad. Uwielbiam czytać komentarze!