Panteon blogowy 2015 roku, czyli polskie blogi które odwiedzam najczęściej – cz.2

Panteon 2015 cz.2 cover
Tydzień temu podzieliłam się z wami pierwszą częścią mojego Panteonu polskich blogów robótkowych. Wasz odzew przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Pisaliście, że post wam się bardzo podoba i dzięki mnie poznaliście nowe, fajne blogi. Cieszy mnie to niezmiernie! Dziś, zgodnie z obietnicą, przyszła kolej na drugą trzynastkę moich blogowych ulubieńców.

 

Tak jak wam już pisałam we wstępie do pierwszej części Panteonu, proces tworzenia listy moich ulubionych blogów robótkowych, całej tej selekcji, a następnie opisów był dla mnie bardzo trudny i emocjonalny. Był również wielką i cudowną przygodą. “It’s complicated” – chciałoby się powiedzieć. Nie tylko miałam pierwszą chyba w życiu okazję i czas, by tak wsiąknąć w świat róbótkowo-szyciowego dobra, lecz również mogłam spotkać się wirtualnie z jego królowymi. Jak wiecie, napisałam do każdej z moich bohaterek wiadomość z zapytaniem o możliwość wykorzystania zdjęć i wszystkie bez wyjątku się zgodziły. Przy okazji miałam szansę zamienić z nimi kilka słów. Każdy nagłówek z nazwą bloga to osobna historia. Strasznie fajna sprawa.
Pewnie wielu z was, moi czytelnicy, należy do robótkowego świata, ale tym, którzy obserwują go bardziej z boku powiem, że jesteśmy fantastyczną społecznością! Twórczą, pozytywną, pomocną, cieszącą się pięknym życiem i zarażającą innych miłością do kreowania świata wokół siebie. Po prostu najlepszą. Tak, wiem, nie jestem aż tak zaślepiona uwielbieniem dla robótkowej blogosfery, by nie wiedzieć, że zdarzają się wyjątki. Ale ja ich wokół siebie nie widzę. Wiwat moje soczewki. Ha!

 

 

 ✂✂✂
I jeszcze jedno, a właściwie dwa. 😉
Po pierwsze, chciałabym raz jeszcze podziękować wszystkim moim 26 bohaterkom za pomoc i ciepłe słowa podczas tworzenia Panteonu. Dziewczyny, jesteście absolutnie wspaniałe, nieprawdopodobnie utalentowane i do tego przemiłe. Wow! Dziękuję wam za wszystko.
Po drugie, moi drodzy czytelnicy, nie zatrzymujcie się na literce Ż i przejrzyjcie listy z linkami, które zamieściłam dla was pod postem. To również są wspaniałe blogi. Mega blogi. To, że nie znalazły się w Panteonie, absolutnie nie ujmuje im fajności. Ja naprawdę musiałam być twarda, także dla siebie, i zrobić selekcję. Widzicie jak dużo tego jest? Te listy, które znajdziecie pod postem to właśnie krajobraz po bitwie.

 

Pamiętacie jak wam pisałam we wstępie do pierwszej części o planach na stworzenie panteonowej dziesiątki? Poległam z kretesem. Fizycznie się nie dało. Zatrzymałam się na 26 blogach i to też z bólem, że nie mogę dodać kolejnych pozycji do mojej listy. Dodatkowo o kilku cudownych stronach zupełnie zapomniałam. W ferworze walki pochowały się po internetowych kątach i odnalazły kiedy mój Panteon blogów robótkowych był gotowy do publikacji. Polska ma tyle wspaniałych rękodzielniczek funkcjonujących na tak różnych platformach, że po prostu ciężko to czasem ogarnąć. Czy ktoś z was potrafi?

W każdym razie ja się bardzo starałam. Jeśli kogoś pominęłam na liście “Też czytam, bo uwielbiam”, to bardzo przepraszam. Dla mnie wszystkie (i Janek ;)) jesteście olbrzymią inspiracją. Każdy wasz post jest dla mnie kreatywnym kopem w tyłek. Dziękuję wam bardzo.

 

A teraz bez dalszego przedłużania… W E R B L E… 2. część Panteonu!

 

 ✂✂✂

Mój Panteon blogów rękodzielniczych – cz. 2

 [kliknięcie w obrazek przenosi na bloga]

 

Panteon 2015-2 LTR
LTR był jednym z pierwszych szyciowych blogów w których się z lubością zaczytywałam. Julia nie tylko szyje świetnie dopasowane i wykończone ubrania oraz patchworki, lecz również pisze znakomite recenzje, edukuje, radzi i czaruje zdjęciami, a do tego ostatnio z powodzeniem dzierga ubrania. To jej posty jako pierwsze przychodzą mi do głowy, kiedy ktoś mnie pyta jak zacząć przygodę z szyciem, albo jaką maszynę do szycia kupić. Blog Julii jest kopalnią wiedzy i ucztą dla oka.

 

Panteon 2015-2 marchewkowa
Czy jest ktoś kto nie zna bloga Justyny? Fantastycznie ubrania inspirowane modą od lat 30. po 60., szyte z retro wykrojów i tkanin, mnóstwo fajnych “wintydżowych” dodatków i smaczków, super zdjęcia w starym dobrym stylu i charakterystyczna szata graficzna bloga są jej wizytówką. To Marchewkowa zainspirowała mnie do zainteresowania się przedrukami klasycznych wykrojów Buttericka i McCalla. Również dzięki niej zdecydowałam się na zakup mojej Silverki Matyldy. Siedzę jak na szpilkach czekając na jej posty i każda kolejna sukienka, żakiet czy płaszcz zachwyca mnie bardziej.

 

Panteon 2015-2 marysza
Blog Maryszy jest przepiękny! Jest na nim wszystko – i szycie, i szydełkowanie, i journaling, i malowanie, i… – no wszystko, ale cały czas mam niedosyt. Pastelowe, rozświetlone kadry, piękne przedmioty. Widzieliście jej kolorowe biurko? Cała masa inspiracji! Też takie chcę! Przez Maryszę mam również przeogromną ochotę porwać się na wyzwanie jakim jest szydełkowy kocyk i marzę, by w końcu wyciągnąć z szafy moje kredki akwarelowe. Kto wie, może w końcu przestanę o tym pisać i wreszcie to zrobię.

 

Panteon 2015-2 o rety
Blog Dominiki ma to coś i myślę, że tym czymś poza treścią są zdjęcia. Mają niesamowity klimat, tak jakby wszystkie były zrobione w złotej godzinie, a u niej wiecznie trwało lato. Poza tym Dominika dowodzi, że “to żadna sztuka ubrać się za ogromne pieniądze” i zachęca do większej kreatywności w tworzeniu garderoby, do przerabiania ubrań i szycia z resztek tkanin oraz kuponów upolowanych w ciucholandach. Fajna sprawa. Odkąd czytam jej bloga dwa razy się zastanowię zanim pozbędę się jakiegoś ubrania.

 

Panteon 2015-2 pracownia stroju
Nie jest tajemnicą, że zachwyca mnie blog Ani. Ubrania które szyje, nawet jeśli z gatunku tych bardziej casualowych, są niezwykle stylowe i przepięknie odszyte. Najbardziej zachwycają mnie jej sukienki i żakiety. Nie tylko to jak cudownie leżą na właścicielce, lecz także jak do niej pasują wybrane kolory i desenie. Ania bardzo dużą wagę przykłada do wypracowywania własnego stylu i promuje świadome zarządzanie szafą. Uwielbiam jej posty o krawieckich motywacjach. No i te zdjęcia!

 

Panteon 2015-2 rzeczowki
Podoba mi się wszystko co Rzeczówkowe. I proste formy ubrań, graficzne wzory tkanin, inspiracje orientem i te wspaniałe zdjęcia na których desenie ożywają. Uwielbiam Rzeczówkowe hafty, przez które sama chcę wrócić do dłubania igłą, i Rzeczówkowe wzory, ciągnące mnie w kierunku projektowania. Wszystko. Przez Dagmarę kupiłam sobie szarą dresówkę w zdekonstruowane granatowe kulki i nieustannie myślę o bluzce w liście monstery oraz uszyciu kiecki w chrabąszcze. Jej blog pobudza wyobraźnię. Jest po prostu mega.

 

Panteon 2015-2 sciegiem do celu
Jeśli na co dzień robicie coś z niczego, albo chcielibyście zacząć “Ściegiem do celu” jest blogiem, który koniecznie musicie zasubskrybować. Magda szyje spodnie z prześcieradeł, kurtki z obiciówek, kiecki z zasłon i do tego uczy konstrukcji ubioru, konserwacji maszyn do szycia i farbowania tkanin. Przez nią (dzięki niej? :P) kupiłam całą torbę barwników i czekam na lato, by wziąć się do roboty. Was też tym zarazi, gwarantuję.

 

Panteon 2015-2 swetry doroty
Mogłabym chodzić w swetrach Doroty i chciałabym być tak produktywna jak ona. Co chwila spod jej palców wyskakuje nowy kardigan i do tego tak ładny, że chcę go zgarnąć do swojej szafy. Gdyby można było je tak porwać prosto ze zdjęcia… Mój ostatni zachwyt to ten z wrobioną na plecach różą i steampunkowy raglan z bardzo ciekawie skonstruowanymi rękawami. Cudowne!

 

Panteon 2015-2 susanna szyje
Susanna szyje i to jak! Bardzo lubię jej bloga, bo korzysta z ogólnie dostępnych wykrojów, takich jak te z Burdy, Anny czy Papavero. Niektóre z nich produkuje wręcz taśmowo (w tym dobrym znaczeniu tego słowa), dzięki czemu wiem jak np. kardigan Angie układa się na różnych tkaninach. Poza tym z uśmiechem uczy, radzi, recenzuje i bardzo przyjemnie się ją czyta. No i jest bohaterką domu, wiadomo. 😉

 

Panteon 2015-2 thinking graphic
Kiedy oglądam zdjęcia na blogu Thinking Graphic mam wrażenie jakbym przeglądała piękny i spójny lookbook dobrego projektanta. Joanna szyje ubrania. Minimalistyczne, oszczędne kolorystycznie, ale w 100% klasyczne i idealnie pasujące do jej szczupłej sylwetki. Nie tylko ma talent krawiecki, ale również pozuje jak pro i w krajobrazach miejskich, i wśród przyrody, którą kocha. Pisałam, że w przerwach sięga po druty?

 

Panteon 2015-2 yadis
Yadis to prawdziwa instytucja. Nie tylko dzierga fantastyczne rzeczy na drutach i non stop uczy się nowych technik, lecz również tka, przędzie, farbuje włóczkę i włókna dla swojej marki Fiberro, inspiruje rękodzielniczą społeczność akcjami takimi jak “52 projekty w jeden rok”, a wszystko to prowadząc własną firmę. Jestem pod wielkim wrażeniem jej działalności, a że mam przyjemność znać Asię osobiście, lubię powtarzać, że to moja osobista bohaterka. Jest wspaniała, twórcza, pozytywna i taki właśnie jest jej blog. Plus ta dawka dziewiarskiego nerdyzmu, którą rozświetla nasz rękodzielniczy świątek jak supernowa. Uwielbiam.

 

Panteon 2015-2 zapomniana pracownia
Liliana szyje, konstruuje, dzierga, działa aktywnie w ramach grup szyciowych i nawołuje do uwalniania tkanin w szafy. Jest naprawdę niezwykła i niewyobrażalnie wręcz kreatywna. Na swoim blogu dzieli się ze światem swoim procesem twórczym, pozwala zajrzeć pod stopkę maszyny, opowiada o swoich rękodzielniczych kryzysach i inspiruje mnie każdym swoim nawet najkrótszym postem. Dodatkowe komplementy należą się zdjęciom. Czy ja dobrze rozumiem, że to wszystko autoportrety? Liliana, popraw mnie jeśli się mylę, ale są cudowne.

 

Panteon 2015-2 zorzet
Zachwycała mnie już jako Wioletta z Bezdomnej Szafy, a niedawno przeszła blogerski rebranding i zanosi się, że będzie jeszcze lepiej. Wioletta szyje i uczy szycia, pokazuje z czym się je te wszystkie maszynowe gadżety, pisze recenzje książek, a ostatnio w bardzo przystępny sposób rozkłada na czynniki pierwsze krawieckie podstawy. Było już o niciach, igłach i chwytaczach, i to lepiej niż w niejednej książce. Ciekawe co jeszcze wymyśli. Warto trzymać rękę na pulsie.

 

 ✂✂✂

 

No i jak? Jak wam się podoba mój Panteon blogów robótkowych?

Jak to mam nie przeszkadzać, bo klikacie w linki?
No dobrze, to ja was tutaj zostawię, klikajcie sobie spokojnie i dajcie znać potem w komentarzach czy dzięki mnie poznaliście fajne nowe blogi. Podlewanie narcyza zawsze w cenie.
Żeby wam nieco pokomplikować poniżej wklejam dodatkowe listy blogowe. Ochy i achy przyjmuję w komentarzach.
A, i jeszcze jedno. Uznam za osobistą obrazę jeśli mi się w komentarzach nie podzielicie swoimi ulubionymi blogami kreatywnymi. Macie swoje własne Panteony? Napiszcie mi o nich koniecznie!

 

✂✂✂

Niedawno odkryte blogi, które będę czytać w 2016

 


Tyle wiedzy i konstrukcji! Domowa Krawcowa jest niesamowita.
W Domowej Szwalni z kolei znajdziecie przepiękne ubrania.
Myślałam, że blog Hani Maciejewskiej zniknął i mi go w zeszłym roku brakowało bardzo, ale w tym okazało się, że po prostu się przeprowadził. Gapa ze mnie.
Janek Leśniak to szyciowy rodzynek wart polecenia i świetny nauczyciel. Idźcie koniecznie do niego na warsztaty!
Uwaga, Agata z Dzierganej Szafy zachwyca dzianinami.
Maggie The Cat szyje w klimatach retro. Od dawna śledzę jej pracownię na Facebooku i nie mogłam się doczekać tego bloga. Wreszcie jest. 🙂

 

✂✂✂

Inne polskie blogi, które z olbrzymią przyjemnością czytałam w 2015, ale z takich czy innych względów nie znalazły się w Panteonie

 

 

✂✂✂

Blogi za którymi tęskniłam w 2015 r., bo już ich nie ma, albo nie były aktualizowane:

 

Gdzie jesteś Gabridou?
Szydełkowo-haftujący blog Anaka zniknął, ale ona sama pojawia się czasem na Facebooku.
Kasia wyżywa się twórczo na scenie i ucząc dzieciaki pantomimy, a Stworzenia na blogu takie same i smutne.
Stara Kura też już tylko na Facebooku, a w tym roku tam jakoś pusto.
Blogowanie Kopciuszka pożarło chyba życie rodzinne i nowe dziecię. Kopciuszku, gdzie się podziewasz?

 

10 Comments

  1. Cześć Aniu. Miło mi, że podzieliłaś się linkiem do mojego bloga http://www.weaverschronicles.com 🙂 W ten sposób, dzięki statystykom bloggera trafiłam do Ciebie 😉 Lecę rozejrzeć się po Twojej stronie. Pozdrowienia z Poznania!

  2. Świetny przegląd blogów, większość znam i bardzo lubię 🙂 Fajnie byłoby dołączyć do tej zaszczytnej listy, może kiedyś …;)

  3. Witaj, trafiłam do Ciebie dzięki udostępnieniu przez Żorżet tego i poprzedniego wpisu na fb. Świetne wpisy, mnóstwo ciekawych miejsc! 🙂 Wszystkie blogi szyciowe znam, bo ten temat jest mi bliski. Nie znam za to zdecydowanej większości blogów dziewiarskich, ale z chęcią zapoznam się z nimi, bo kiedyś chciałabym nauczyć się robić na drutach. Będę zaglądać tu częściej! 🙂 Pozdrawiam, Kinga

  4. Żorżet czyli Kot i Kropka

    Dziękuję za tak ciekawe zestawienie i umieszczenie mnie w nim, to bardzo miłe!
    O ile z drugiej części dziewczyny są mi znane i obserwuję, to pierwsza część pozwoliła dotrzeć mi do osób jeszcze nie obserwowanych. Koniecznie muszę zagłębić się w te nowe dla mnie blogi 🙂

    • Nie ma za co. 😉 I cieszę się, że w pierwszej części Panteonu znalazłaś nowe blogi. Mam nadzieję, że Ci się spodobają. 🙂

  5. Aniu, dzięki! Wykonałaś kawał dobrej roboty przygotowując Panteon. Podziwiam wnikliwą analizę tylu blogów i celnie wyłapaną charakterystykę każdego z nich! Bardzo mi miło, że Thinking graphic się też się tu znalazł 🙂

    • Aaaa! Jak to się stało, że przegapiłam wasze komentarze? Wciąż jeszcze przyzwyczajam się do WordPressa.
      To ja dziękuję. Czytanie Twojego bloga i oglądanie zdjęć to czysta przyjemność. 🙂

  6. Po przeczytaniu drugiej części panteonu uświadomiłam sobie że do granic możliwości skupiłam się do tej pory na blogach dziewiarskich. A tak na prawdę jest mnóstwo cudownych blogów dziewczyn szyjących, szydełkujących i w ogóle kombinujących!!! Dziękuję za to olśnienie:) No nic, idę czytać, bo mam co!!!!!

  7. Hej a mój blog.. ? 😉 Kupę lat go prowadzę, może szału nie było ale ostatnio przeprowadziłam się i bardziej przykładam się do jakości wpisów :] A Twój Panteon to bardzo ciekawy sposób na promowanie innych blogów, swietny pomysł no i inspiracja dla nas, czytających. Pozdrawiam.

    • Co za niedopatrzenie z mojej strony! Jak mi mógł przepaść? Już lecę czytać.
      I dziękuję. 🙂

Zostaw po sobie ślad. Uwielbiam czytać komentarze!